BYŁ DELFIN

 

W dniu 19 września 1998, szyper kutra Wła-310, Lech Duczmal zawiadomił nas drogą radiową via Urząd Morski  o złowieniu morświna. Wiadomość ta była nieścisła i niestety bardziej tragiczna. Okazało się to  dopiero po dotarciu kutra do portu. We włok wpadł nie morświn ale delfin - delfin białonosy. Szansy na ratunek nie było. Hol sieci trwał kilka godzin i zwierzę nie miało szans na zaczerpnięcie życiodajnego powietrza. Udusiło się. Okaz mierzył 250 cm i był 3 może 4 letnią samicą.

 

Oględziny martwego ciała  wskazywały iż,  ofiarą wypadku stał się „FIKUŚ” - delfin obserwowany już od maja 1997 roku w okolicy cumowania statku PETROBALTIC-u o nazwie APHRODITE I. Załoga tej jednostki pierwsza zresztą odkryła pojawienie się tego delfina i takie imię właśnie mu nadała. Marynarze wraz z pracownikami Stacji Morskiej UG w Helu od ponad roku prowadzili stały rejestr miejsc i czasu jego występowania.

 

Złowiony delfin, podobnie jak trzy lata temu „DUDUŚ", przeszarżował w zabawie lub połowach ryb wokół ciągnionej sieci. Wcześniej pływał niedaleko  kutra i lin trałowych włoka, wielokrotnie się wynurzając i wyskakując ponad wodę. O takim właśnie zachowaniu tych delfinów niejednokrotnie opowiadali nam rybacy. Aby im nie zaszkodzić często starali oddalić się na inne łowisko. Teoretycznie delfin jest szybszy od ciągnionego włoka. Pływa z prędkością 12-15 węzłów, podczas gdy włok ciągniony jest nie szybciej niż 2-4 węzły. Musiał zatem popełnić jakiś błąd i dlatego zaplątał się w jego sieciowe oczka.

Zdarzenie miało miejsce  na granicy łowisk P11 i P12, na głębokości 24 m, przy połowach śledzia. Włok wybrano o godzinie 05.30. Załoga kutra była wstrząśnięta wypadkiem tego sympatycznego zwierzaka. Stało się. Szkoda.

 

Delfiny białonose to gatunek bardzo rzadki i zagrożony. Chroni je m.in Konwencja Bońska i specjalne europejskie porozumienie - ASCOBANS

 

http://www.ascobans.org/ 

 

Stacja Morska UG w Helu będąc koordynatorem zbioru obserwacji na temat występowania ssaków morskich w Polsce, prosi wszystkich o informowanie o zaobserwowaniu, złowieniu lub znalezieniu martwych na brzegów morświnów i delfinów. Telefon (0-58) 6750 836 jest czynny całą dobę.

 

Krzysztof E. Skóra

<<<POWRÓT