Piknik Bioróżnorodności 2017

Na granicy światów

Wisła to najdłuższa europejska rzeka w całości przebiegająca w granicach jednego państwa. Łączy północ z południem, a dzięki swoim dopływom – wschód z zachodem. To ostoja różnorodności biologicznej, wspaniałe dziedzictwo kulturowe i ekosystem, którego ochrona powinna leżeć na sercu nam wszystkim. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2017 Rokiem Rzeki Wisły, otwierając tym samym dyskusję o jej przyszłości. 

Z tego też powodu organizowany już po raz dziewiąty przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej oraz Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych wraz z partnerami piknik edukacyjny Bioróżnorodność – poznaj by zachować, był dedykowany Wiśle.

Podczas sobotniej odsłony tegorocznej edycji pikniku, 20 maja w gdańskim Parku Reagana pracownicy Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego przygotowali stoisko edukacyjno-informacyjne pod hasłem „Na granicy światów – bogactwo życia ujścia Wisły”.

Odwiedzający nasz punkt informacyjny turyści i gdańszczanie mogli poznać znaczenie ujścia Wisły i rezerwatu Mewia Łacha jako jedynego w Polsce siedliska z sukcesem wykorzystywanego przez stado fok szarych. Zdobywali również informacje na temat strategii wykorzystania piaszczystych łach przez foki, a także interakcji między ssakami morskimi i rybołówstwem (przyłów oraz niszczenie i wybieranie ryb z sieci przez foki).

Poza ssakami morskimi zostali przedstawieni również inni mieszkańcy ujścia Wisły, w tym między innymi gatunki ryb słodkowodnych, odbywające wędrówki pomiędzy rzekami, jeziorami przybrzeżnymi i przymorskimi zalewami a wodami morskimi. Zwiedzający mieli okazję zobaczyć autentyczne okazy ryb, modele fok oraz świat fito- i zooplanktonu, który podglądali pod binokularami.

Największą popularnością cieszył się eksponat minoga morskiego (Petromyzon marinus), prezentowany w specjalnym akwarium wystawowym. Odwiedzający, zwabieni egzotycznie wyglądającym zwierzęciem, dostrzegali również pozostałe gatunki m.in. podwoja wielkiego, taszę, wężynkę, babkę byczą, kura diabła i węgorzycę.

Dla najmłodszych przewidziane były gry i zabawy edukacyjne dotyczące mieszkańców ujścia Wisły. Za wspólną zabawę i chęć uzupełniania wiedzy o tym, jak bogate jest życie na granicy dwóch światów, uczestnicy gier otrzymywali upominki.Obejrzyj galerię zdjęć:

Tekst: Monika Selin

Foto:  Justyna Kąpa, Michał Podgórski


<<< POWRÓT