Poznaj, pokochaj, chroń Bałtyk - 8 Międzynarodowe Sprzątanie Bałtyku

Fundacja Nasza Ziemia zaprosiła w minioną niedzielę mieszkańców Trójmiasta i okolic oraz przyjezdnych turystów na piknik ekologiczny pt. ,,Poznaj, pokochaj chroń Bałtyk". Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach finału 8 edycji kampanii Międzynarodowe sprzątanie Bałtyku, która w tym roku przebiega pod hasłem ,,Bałtyk - nasze morze". Działania prowadzone w ramach tego przedsięwzięcia maja na celu wzmocnić poczucie związku i odpowiedzialności za stan ekologiczny Morza Bałtyckiego wśród mieszkańców wszystkich zakątków naszego kraju. Pomimo ogólnej poprawy stanu środowiska w Polsce, ekologiczna świadomość społeczeństwa nie jest jeszcze na odpowiednim poziomie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy że ich indywidualna postawa może mieć wpływ  na stan otaczającej przyrody. Po przez działania edukacyjne i organizację imprez takich jak ta, możliwe jest dotarcie do szerszego grona ludzi. Pozwala to utrwalać pozytywne nawyki życia codziennego, jak np. świadomy wybór produktów nie zagrażających środowisku (posiadających odpowiednie certyfikaty), oszczędne dawkowanie detergentów itp.


Tegoroczny piknik odbył się na plaży w Gdańsku Brzeźnie. Wydzielono trzy strefy: POZNAJ, POKOCHAJ i CHROŃ, w których instytucje badawcze, organizacje ekologiczne, Parki Narodowe, Parki Krajobrazowe miały swoje stoiska, gdzie w różnorodny sposób prezentowano tematykę morskiej przyrody i potrzebę jej ochrony. Nie zabrakło turniejów wiedzy z nagrodami, przeprowadzono także konkurs na rzeźbę z pisaku. Artystyczny kunszt wykonawców oceniało kilku osobowe jury. Zwycięzca wykonał aż 2 rzeźby: fokę i morświna.

Wśród wystawców nie zabrakło Stacji Morskiej IOUG. Goście odwiedzający nasze stoisko mogli zapoznać się różnorodnością bałtyckiej ichtiofauny i zobaczyć autentyczne okazy ryb z kolekcji placówki. Zaprezentowano także elementy biologii i sposoby ochrony morświnów, fok i morskich ptaków.

Przeprowadzono połów organizmów morskich za pomocą włoczka drobnooczkowego (niewielkiej ciągnionej wzdłuż brzegu sieci). Wiele osób było całkowicie zaskoczonych kiedy okazało się że w płytkiej wodzi przy brzegu razem z kąpiącymi się plażowiczami mogą przebywać małe ryby i skorupiaki - krewetki, garnele i kiełże.

O żywiołowy przebieg imprezy zadbał klub ,,Gaja" który zorganizował dwa happeningi nawiązujące do tematyki czystych i drożnych rzek - jako domu ryb wędrownych i źródła skarbu natury - czystej wody. Piknik zakończył koncert zespołu ,,Paula i Karol"

Partnerami pikniku były grupa LOTOS i miasto Gdańsk.

Więcej kliknij link.

Tekst: Michał Bała
Foto: Aleksandra Kucharska, Mikołaj Koss

Obejrzyj galerię zdjęć:

     

     

     


<<< POWRÓT