W oczekiwaniu na zimę

Grudzień 2011 roku był w fokarium czasem przygotowań do narodzin młodych fok. Od października samice przechodzą regularne badania USG, które pomagają stwierdzić, które z nich spodziewają się potomstwa. Dotychczas udało się potwierdzić ciąże u trzech samic: Undy Mariny, Ani oraz Ewy. Na obrazach USG widać wyraźnie kręgosłupy szczeniąt, lecz nie da się ustalić ich płci. U czwartej samicy Agaty nie uzyskano wyraźnego obrazu ultrasonograficznego. Nie przesądza to o braku ciąży. Być może młode ułożyło się w macicy w sposób nieczytelny dla aparatury.

Prócz badań USG, regularnie kontrolowana jest masa ciała zwierząt. Nadchodząca zima wzmaga apetyt fok, co znajduje wyraźne odzwierciedlenie w przyroście ich ciężaru. Rekordzistą jest najstarszy w stadzie samiec Bubas, który w ciągu ostatnich dwóch tygodni przybrał na wadze około 20 kg. Waży już 205 kg. 

Masa ciała samic waha się od 137 do 165 kg i będzie stale się zwiększać, aż do czasu narodzin szczeniąt. Przyjdą one na świat pod koniec lutego lub na początku marca. Dzięki systemowi kamer, zachowanie samic jest stale monitorowane a opiekunowie fok czuwać będą nad prawidłowym przebiegiem porodu i relacjami zachodzącymi między matką a dzieckiem. Opieka nad potomstwem potrwa około 3 tygodni. W tym czasie samice będą karmiły swoje szczenięta wysokokalorycznym mlekiem, które będzie zawierało nawet 50% tłuszczu. Gdy samice przystąpią do kolejnych godów, szczenięta będą musiały nauczyć się samodzielności.

Tekst: Anna Kulasiewicz, Irmina Starczewska
Foto: Paulina Bednarek, Paweł Bloch

<<< POWRÓT