Z wizytą w Nausicaa

Pomysł utworzenia Narodowego Centrum Morza - Nausicaa w Boulogne-sur-Mer w północnej Francji powstał już na początku lat 80. ubiegłego wieku. Wówczas burmistrz Boulogne postanowił zaadaptować stare kasyno do nowych celów. Po przeprowadzeniu wstępnych badań i zawiązaniu stowarzyszenia oraz stworzeniu projektu architektonicznego planowanego centrum, rozpoczęto jego budowę. W efekcie w maju 1991 roku powstała Nausicaa - ośrodek, którego misją jest edukowanie społeczeństwa w celu lepszego zarządzania oceanami oraz wzmocnienia działań na rzecz ich ochrony. Kształci on odwiedzających go turystów w zakresie zrównoważonego rozwoju tej aktywności ludzi, która wpływa na funkcjonowanie całej naszej planety, a w szczególności mórz i oceanów.

Ośrodek ten odwiedzany jest przez ok. 450 tys. turystów rocznie, a w prowadzonych przez edukatorów zajęciach uczestniczy w ciągu roku ok. 10 tys. uczniów. Jego ekspozycje edukacyjno - informacyjne zajmują powierzchnię ponad 4500 m2, w akwariach można obserwować ryby oraz inne organizmy z mórz zimnych, umiarkowanych i tropikalnych, największe zainteresowanie wzbudzają jednak rekiny, afrykańskie pingwiny, kajmany i uchatki kalifornijskie. Każde z pomieszczeń zawiera osobną wystawę, która opisuje różne problemy ekosystemów morskich na całym globie ziemskim.

W ostatnich dniach listopada 2011r. w ramach wyjazdu studyjnego ośrodek Nausicaa odwiedziły edukatorki Błękitnej Szkoły przy Stacji Morskiej w Helu - Klaudyna Sergot i Monika Selin. Podczas krótkiej wizyty udało im się m.in. uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych dla młodzieży z Wielkiej Brytanii, zapoznać się z mieszkańcami olbrzymich akwariów, z bliska obejrzeć trening medyczny uchatek i skorzystać z multimedialnej biblioteki Nausicaa. W tym unikalnym centrum nauki o środowisku morskim, w którym o relacji pomiędzy człowiekiem i oceanem opowiada się poprzez rozrywkę i edukację znaleźć można wszystko to, co czego potrzeba, by zrozumieć jak ważna jest rola mórz i oceanów w kształtowaniu przyszłości naszej planety.

Ze względu na swoje dogodne położenie nad Kanałem La Manche, Nausicaa jest odwiedzana nie tylko przez Francuzów, ale również Belgów, Holendrów i Brytyjczyków, którzy dzięki wizycie w tym miejscu dowiadują się wielu interesujących faktów o morzach i oceanach, ich znaczeniu dla funkcjonowania życia na Ziemi, a także poznają wiele zwierząt wodnych i wodno - lądowych.

Tekst i foto: M. Selin & K. Sergot

Galeria foto


<<< POWRÓT