Helski Klif


Wieczorem 11 marca 2011r. o godzinie 22:47 przyszło na świat ostatnie tegoroczne szczenię foczego stada Stacji Morskiej IOUG w Helu. Samczyk otrzymał imię Klif. Zmęczona porodem matka - Ewa, przez kilka godzin odpoczywała. Dopiero o godzinie 4 rano maluch otrzymał od niej pierwszą porcję odżywczego mleka. Rano Klif mierzył 114 cm długości i ważył 16,25 kg. W trakcie oględzin okazał się bojowym i pewnym siebie szczeniakiem, grożąc opiekunom ugryzieniem ostrymi zębami. Jego siła dobrze mu rokuje.

Teraz przed całą czwórką szczeniaków 3-tygodniowy okres karmienia przez matkę, a potem  najtrudniejszy etap życia młodej foki szarej – nauka polowania na ryby. Te umiejętności Knop, Koga, Kil oraz Klif zdobędą pod okiem opiekunów fokarium. Na przełomie maja i czerwca cała czwórka trafi do wód Morza Bałtyckiego w ramach projektu restytucji foki szarej, gdzie zmierzy się z trudnościami życia na wolności. Zapraszamy do śledzenia postępów w odbudowie zasobów fok na Bałtyku m.in. za pośrednictwem stron internetowych – www.fokarium.pl, www.ssakibaltyckie.wwf.pl oraz www.helcom.fi.

Projekt wsparcia restytucji i ochrony fok szarych prowadzimy obecnie wspólnie z WWF Polska i licznymi partnerami, z których najdłużej pomagają ratować foki Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego i Polkomtel S.A. operator sieci plus.

Opracowanie: Mikołaj Zybała, Krzysztof E.Skóra
Foto: Iwona Pawliczka

 

             

 


<<< POWRÓT