Stacja fok

Friedrichskoog

 

Niemiecka „Stacja fok” znajduje się w małej nadbrzeżnej miejscowości Friedrichskoog na półwyspie Jutlandzkim, od strony Morza Północnego.

Od wielu już lat placówka ta utrzymuje stałą współpracę z fokarium Stacji Morskiej IOUG w Helu. Tym razem do Seehundstation Friedrichskoog  [1] na krótki staż z helskiej placówki wyjechały: Paulina Bednarek - trenerka i opiekunka fok oraz Agata Jargieło - szefowa administracji i obsługi ruchu turystycznego.

Seehundstation Friedrichskoog jest placówką naukowo - dydaktyczną powołaną przez niemiecki rząd. Jej celem jest ratowanie żyjących w wodach Morza Północnego fok pospolitych. Wszystkie ranne, chore, wymagające pomocy człowieka zwierzęta są poddawane tu rehabilitacji, a następnie wypuszczane na wolność.

Dzięki bardzo dużej liczbie fok pospolitych przybywających każdego roku na rehabilitację niemiecka Stacja fok posiada ogromną wiedzę weterynaryjną oraz doświadczenie rehabilitacyjne.

Rolą ośrodka jest także przyrodnicza edukacja społeczeństwa. Na jego terenie znajdują się wystawy poświęcone ssakom morskim i ich roli w środowisku naturalnym. Cieszą się one ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale także wśród dorosłych.

W sezonie ośrodek odwiedza 1,5 tysiąca turystów dziennie. Bilet kosztuje 4 Euro dla dzieci i 6 Euro dla dorosłych.

Treningi medyczne fok na stałe mieszkających w ośrodku odbywają się trzy razy dziennie. Stado składa się z 5 fok pospolitych i 2 szarych.

W trakcie pobytu polskie stażystki zaangażowane były we wszelkie codzienne prace ośrodka. Doglądały przebywających na rehabilitacji foki pospolite, sprawdzały ogólny stan ich zdrowia, karmiły je, brały udział w treningu medycznym, uzupełniały materiały informacyjne w muzeum i na terenie wystaw oraz udzielały informacji odwiedzającym ośrodek turystom.

 

Tekst i foto: Paulina Bednarek i Agata Jargieło

 

Wybrane informacje na temat fok pospolitych w Polsce:

1. Foka pospolita  

2. Cętka odwiedziła Hel 

3. Foki pospolite znowu zagrożone śmiertelnym wirusem nosówki

4. Gdzie jest mama? 

5. Dębek zdrowieje 

6. Dębek - kolejny krok ku wolności 

7. Foka pospolita na polskim brzegu 

8. Foka pospolita - rzadki gość 

9. Nowe badania fok pospolitych 

10. Martwa foka pospolita 

11. Wirus nosówki zaatakował foki 


[1] http://www.seehundstation-friedrichskoog.de  


<<< POWRÓT