Wielkanocna foka

W ciągu ostatnich kilku dni do Stacji Morskiej IO UG trafiły cztery szczeniaki z gatunku foka szara (Halichoerus grypus). Wszystkie znaleziono na plażach i przewieziono do Helu na rehabilitację.  Ostatnim z nich jest zaobserwowana na wysokości miejscowości Kopań blisko Cisowej (kilka kilometrów od Darłówka, gdzie odnaleziono Darkę) samiczka, która w dniu przywiezienia jej do naszej placówki ważyła zaledwie 12,15 kg, mierząc 93cm.

Zgłoszenie o zaobserwowaniu maluszka, które pochodziło od p. Adama Ulanowskiego i jego żony, wpłynęło do nas w Niedzielę Wielkanocną, 4. kwietnia 2010r. ok. godz. 14-tej. 
Państwo Ulanowscy wspierani przez wolontariuszy Błękitnego Patrolu WWF, Katarzynę Cieślak i Kazimierza Kalinowskiego, obserwowali szczeniaka i pilnowali, by nikt nie przeszkadzał mu w swobodnym wypoczynku na plaży.
To nie pierwsza znajda, która trafiła do nas w czasie Świąt Wielkanocnych, a ponieważ po raz drugi w tym roku małą foką do czasu przyjazdu pracowników Stacji Morskiej opiekowała się ta sama wolontariuszka, szczeniakowi nadano imię Kasia.

Przypuszczamy, że Kasia na wolności polowała już na żywe ryby, jednak niewielka masa jej ciała i jego długość wpłynęły na naszą decyzję o zabraniu samiczki do Helu. Kasia wymaga dokarmienia i szczegółowej obserwacji.

Tekst: Monika Selin
Foto: Krzysztof Skóra, Kasia Cieślak (Błękitny Patrol)

Apelujemy o zgłaszanie wszelkich przypadków obserwacji foki lub morświna.
Prosimy o kontakt z nami:

Stacja Morska 
Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego
pod czynne całą dobę numery telefonów: 601-88-99-40 lub 58 / 675-08-36
a także na adres: hel@ug.edu.pl 

<<< POWRÓT