Morze oddało jesiotra ...

W niedzielę 6 czerwca 2010r. wieczorową porą do Stacji Morskiej IO UG w Helu zatelefonowała p. Irena Dolińska z wiadomością o znalezieniu na plaży w Świnoujściu martwego jesiotra. Ryba ta posiadała wszczepiony znaczek o nr P 111 FV. W rozmowie telefonicznej z p. Ireną poprosiłem ją o przesłanie znaczka z załączoną informacją o miejscu znalezienia jesiotra i długością ryby do Zakładu Ryb Wędrownych IRŚ w Gdańsku. Pani Irena odpowiedziała błyskawicznie. Przesyłka zawierająca nie tylko znaczek ale całą rybę dotarła do Zakładu już po dwóch dniach od zgłoszenia.


  

Jesiotr ostronosy znaleziony 6 czerwca 2010r. na plaży w Świnoujściu (foto: M. Skóra)

Numer znaczka pozwolił określić losy jesiotra. Ryba została wypuszczona 6 kwietnia 2010r. do rzeki Warty na wysokości wsi Owińska. Jesiotr w momencie wypuszczenia mierzył 33 cm długości. Był podchowany w Ośrodku Zarybieniowym w Szczodrem (PZW Wrocław). Pochodził ze sztucznego tarła, do którego użyto ryb złowionych w Kanadzie w rzece Św. Jana w 2009r.

Dziękujemy pani Irenie za natychmiastowe powiadomienie nas o znalezieniu martwego jesiotra. Jej postawa jest dla nas przykładem, że w naszym społeczeństwie są również osoby, podobnie jak w państwach skandynawskich, które bezinteresownie i z dużym zapałem chcą wspomóc naukowców w zbieraniu raportów z terenu.

Program odtworzenia samo-rozradzającej się populacji jesiotrów w naszych rzekach to kilkunastoletnie przedsięwzięcie. Im więcej osób będzie włączonych w pomoc przy jego realizacji, tym szybciej powinniśmy odnieść sukces.

Michał Skóra
Zakład Ryb Wędrownych
Instytutu Rybactwa Śródlądowego
14.06.2010

<<< POWRÓT