Lubelscy sojusznicy bałtyckich morświnów

O Igorze z Lublina, który morświnami interesuje się od piątego roku życia, pisaliśmy już wcześniej (czytaj), zamieszczając w naszym serwisie internetowym zdjęcia zrobionego przez niego napisu. Cieszyliśmy się, że chłopiec nie zapomniał o swoich ulubieńcach nawet zimą i wykonał trzymetrowy napis „MORŚWIN” na śniegu. Zachęcaliśmy również innych młodych przyrodników do niesienia pomocy bałtyckim ssakom poprzez tego typu akcje. 

Po raz kolejny na nasz apel odpowiedział Igor, który tym razem, wraz ze swoją klasą 3 H ze Szkoły Podstawowej nr 51 w Lublinie, 17 maja 2010r. zorganizował Dzień Morświna. Międzynarodowy Dzień Bałtyckich Morświnów obchodzony pod auspicjami ASCOBANS[1] zawsze w trzecią niedzielę maja zainspirował młodych sympatyków bałtyckich morświnów do przygotowania tablicy informacyjnej oraz rozdawania ulotek informacyjno-edukacyjnych otrzymanych od Stacji Morskiej. Koleżanki i koledzy z klasy Igora udzielali także, w miarę swoich możliwości i wiedzy, odpowiedzi na różne pytania związane z Morzem Bałtyckim.
Tego typu inicjatywy zawsze cieszą zawodowych naukowców, przyczyniają się bowiem do szerzenia wiedzy o biologii morświnów, ich problemach i sposobach niesienia pomocy tym małym waleniom.

Życzymy więc Igorowi dalszych sukcesów w edukacji jego otoczenia i czekamy na informacje o kolejnych sojusznikach bałtyckich morświnów.


Tekst: Monika Selin, Stacja Morska w Helu
Foto: Igor Wyszyński


[1] ASCOBANS – Porozumienie o Ochronie Małych Waleni Morza Bałtyckiego, Północno-Wschodniego Atlantyku, Morza Irlandzkiego i Północnego


Obejrzyj galerię zdjęć z Dnia Morświna w SP nr 51 w Lublinie:

  

 

 

    

<<< POWRÓT