Foka w helskich portach

W dniu 2 lutego 2010r. otrzymaliśmy informację, że w basenie Portu Marynarki Wojennej w Helu na krze odpoczywa foka. Po przybyciu na miejsce obserwacji i wykonaniu serii zdjęć stwierdzono, że jest to kilkuletni samiec foki szarej (Halichoerus grypus). W związku z faktem, że foka przebywała dość daleko od brzegu, pracownikom Stacji Morskiej w Helu nie udało się dotrzeć do niej na tyle blisko, by mogli dokładnie ocenić stan jej zdrowia i kondycję fizyczną.

Samiec foki szarej w Porcie Wojennym w Helu (02.02.2010r.)

Następnego dnia foka nadal odpoczywała na krze w porcie wojennym. Dwa dni później
(4 lutego br.) zwierzę zostało zauważone na terenie najgłębszego z basenów portu rybackiego w Helu, gdzie podobnie jak w poprzednich dniach odpoczywało na lodowej krze.

Foka odpoczywa w basenie portu rybackiego (04.02.2010r.)

Dopóki foka ma nieograniczoną możliwość  ucieczki do wody i przebywa  daleko od brzegu, nie ma sposobu zdiagnozowania jej stanu zdrowia ani podjęcia ewentualnych prób  niesienia jej pomocy. A dopóki ucieczką broni się przed każdą próbą zbliżenia, jest nadzieja, że potrzebuje jedynie odpoczynku. Pozwólmy jej na to, obserwując ją z daleka.

Rozpoczął się okres, w którym coraz częściej będzie można zobaczyć foki na polskim wybrzeżu. Przełom lutego i marca to czas narodzin fok szarych, może się więc zdarzyć, że szczenięta tego gatunku pojawią się na naszych plażach. Niezmiennie apelujemy do wszystkich, którzy zaobserwują  fokę na brzegu czy w wodzie o niezakłócanie jej spokoju i kontakt ze Stacją Morską IO UG w Helu pod numerem telefonu:

(58) 675-08-36 lub 601-88-99-40

Tekst: Monika Selin
Foto: Paweł Bloch
Hel, 05.02.2010r.


Foka upodobała sobie krę w helskich portach. Od 02.02.2010r. do dnia dzisiejszego pojawia się tam codziennie. W piątek i sobotę (5 i 6.02) niemal całe dnie spędzała odpoczywając i susząc się na krze w porcie rybackim. Widzieliśmy ją również późnym wieczorem ok. godz. 22:00. W niedzielę, co rusz to odpływała i pojawiała się na nowo, budząc tym samym spore zainteresowanie spacerowiczów. Czy zostanie z nami dłużej?

Kolejna obserwacja foki, tym razem wieczorem (06.02. godz. 21).

Tekst: Paweł Bloch
Foto: Krzysztof Skóra
Hel, 8.02.2010r.


Kolejne dni foka, nazwana przez pracowników Stacji Morskiej "Śpiochem", spędziła z nami w Helu. Cały poprzedni tydzień mogliśmy ją obserwować leżącą na krze w porcie. Nie przeszkadzały jej kutry, które w pobliżu wchodziły do portu. Foka wyraźnie nie boi się bliskiej obecności człowieka. 

Kilka ostatnich dni przyniosło ocieplenie i odwilż, co spowodowało topnienie kry zalegającej w porcie rybackim. Kiedy kra zniknie zupełnie, foka będzie musiała znaleźć sobie nowe miejsce na odpoczynek. Jeśli wybierze plażę - pozwólmy jej na to i nie przeszkadzajmy jej. Ostatnia obserwacja samca foki szarej w helskim porcie miała miejsce 13.02.2010r. 

Tekst i foto: Paweł Bloch
Hel, 15.02.2010r.


Gdy spotkasz fokę:

Co robić?

  • Nie zbliżaj się! Pamiętaj - foka jest dzikim zwierzęciem, które przestraszone lub rozdrażnione może stać się bardzo agresywne i dotkliwie pogryźć!

  • Pozwól foce wyjść na brzeg!  Wszystkie gatunki fok muszą co jakiś czas wyjść z wody na brzeg, co nie w każdym przypadku oznacza, iż zwierzę jest chore bądź ranne!

  • Nie dotykaj i nie próbuj łapać foki! Jeżeli martwi Cię zachowanie lub kondycja zwierzęcia zadzwoń pod numer naszej całodobowej gorącej linii  Plus  601–88–99–40 !

Pamiętaj!

  • Foka na plaży lub w morzu jest u siebie! To my jesteśmy gośćmi w jej środowisku! Uszanuj to!

  • Nie płosz foki i poproś o to samo inne osoby! Obserwuj fokę z daleka, nie hałasuj, nie pozwól też podchodzić do niej innym osobom lub zwierzętom, nie pozwól na nią szczekać Twojemu psu ! 

  • Zawiadom Stację Morską UG w Helu!  Pracujący tu specjaliści podpowiedzą Ci co robić oraz zbiorą cenne dane na temat zwierzęcia w celu oceny sytuacji i ewentualnego podjęcia dalszych kroków.            

(telefony całodobowe:  601-88-99-40 lub 58 / 675-08-36)    

<<< POWRÓT