Planeta Ocean opuszcza Hel

W ubiegłą sobotę 26.09.2009r. w Helu odbył się uroczysty finał wystawy „PLANETA OCEAN-odkrywając świat morskiej bioróżnorodności”, która wraz z początkiem wakacji została umieszczona na murze w helskim porcie rybackim. Wystawa składa się ze 100 wielko formatowych zdjęć ukazujących oczom obserwatorów podwodny świat mórz i oceanów z całego świata. Ważnym elementem wystawy jest część poświęcona Bałtykowi. Jest to aneks 13 zdjęć wykonanych przez fotografów z Polski. Zostały przygotowane również specjalne tablice informacyjne poświęcone problemom eksploatacji i ochrony Morza Bałtyckiego. 

Impreza odbyła się w pawilonie Błękitnej Wioski Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Dzień ten został uświetniony obecnością Laurenta Ballesta, autora zdjęć, słynnego biologa morskiego oraz nurka. W zakończeniu wystawy brali udział również polscy autorzy zdjęć. Na spotkaniu obecni byli również wybitni polscy oceanologowie. Szczególną atrakcją tego dnia była możliwość wysłuchania ciekawych wykładów wygłaszanych przez gości. 

Oprócz prezentacji multimedialnych i barwnych opowieści o wyprawach w najbardziej odległe rejony świata, na uczestników czekały także inne atrakcje, m.in.: unikalne filmy o świecie podwodnym, degustacje morskich przysmaków oraz konkurs, w trakcie którego zostały rozlosowane podpisane przez autora piękne albumy „Planeta Mórz” ze zdjęciami z wystawy.

Wielkim zainteresowaniem cieszyło się również zwiedzanie wystawy w towarzystwie Laurenta Ballesta. Autor chętnie opowiadał o kulisach swojej niezwykłej pracy.

Wystawa PLANETA OCEAN była jedną z największych atrakcji turystycznych Półwyspu Helskiego w okresie wakacji. Mieszkańcy Pomorza i turyści mogą ją zwiedzać bezpłatnie jeszcze do 4 października. Tego typu przedsięwzięcia mają za zadanie zwrócenie uwagi mieszkańców, turystów oraz opinii publicznej na temat ochrony środowiska morskiego ze szczególnym uwzględnieniem naszego Bałtyku.

Tekst: Klaudyna Sergot

Foto: Jerzy Nowak, Paweł Bloch

 

 

 

<<< POWRÓT