Młoda foka w Juracie

W dniu 16 kwietnia 2009r. we wczesnych godzinach rannych Stacja Morska została powiadomiona o zaobserwowaniu małej foki na plaży w Juracie. Zgłoszenie pochodziło od pensjonariusza hotelu "Morskie Oko" w Juracie. Pracownicy Stacji po przybyciu na wskazane miejsce, tj. wejście nr 61 w Juracie, odnaleźli młodą fokę szarą. Maluch był pokryty młodzieńczym futerkiem tzw. lanugo [1] na całym  ciele z wyjątkiem tylnych płetw, co wskazuje na to, iż foka miała ok. 3 tygodni. W tak młodym wieku określenie płci było niemożliwe bez złapania zwierzęcia. Stan foczki oceniono jako zadowalający. Nie wykazywała żadnych oznak osłabienia czy też choroby, Nie zauważono również ran. Po kilkudziesięciominutowej obserwacji pracownicy Stacji wrócili do Helu. W celu monitoringu stanu zwierzęcia, powrócono w miejsce spotkania po kilku godzinach, ale zwierzęcia już nie zastano.

Mikołaj Zybała

Rozpoczął się okres, w którym coraz częściej będzie można zobaczyć foki na polskim wybrzeżu. Niezmiennie apelujemy do wszystkich, którzy zaobserwują lub znajdą żywe bądź też martwe foki o kontakt ze Stacją Morską IO UG w Helu pod numerem telefonu:

(058) 675-08-36 lub 0 601-88-99-40

[1] lanugo -  białe,  gęste futerko zapewniające szczenięciu kamuflaż na śniegu bądź lodzie oraz utrzymanie temperatury ciała; młoda foka szara traci lanugo w wieku 3-4 tygodni.

<<< POWRÓT DO EKOPATROLU

<<< POWRÓT DO ARCHIWUM