O pięć fok więcej

Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego od 2002 roku realizuje projekt reintrodukcji fok szarych (Halichoerus grypus) na południowym wybrzeżu Bałtyku. Polega on na działaniach ochronnych, badawczych i edukacyjnych, a jednym z nich jest wypuszczanie do naturalnego środowiska młodych zwierząt rodzących się w helskim fokarium. Projekt ma na celu m. in. odtworzenie lokalnych kolonii tego gatunku, niegdyś licznie występujących u naszych brzegów. Ponadto prowadzimy rehabilitację chorych fok znajdowanych na polskich plażach, które również docelowo wypuszczane są na wolność.

W tym roku po raz kolejny w ramach wspomnianego projektu zostały wypuszczone do naturalnego środowiska młode foki. Są to 3 szczenięta, które przyszły na świat w fokarium Stacji Morskiej w marcu 2008 roku - Hel, Hela i Hydra oraz 2 młode samce urodzone na wolności - Kacper i Zenek.

Więcej informacji o poszczególnych fokach znaleźć można na stronach:

Hel: www.hel.univ.gda.pl/aktu/2008/helzhelu.htm 

Hela: www.hel.univ.gda.pl/aktu/2008/hela.htm

Hydra: www.hel.univ.gda.pl/aktu/2008/trzeciafoka.htm 

Kacper i Zenek: www.hel.univ.gda.pl/aktu/2008/fokinowe.htm 

Wszystkie pięć młodych fok, oprócz znaku wymrożonego na prawym boku ciała oraz elektronicznego czipa umieszczonego pod skórą u nasady ogona, zaopatrzono w nadajniki satelitarne (nadajniki mają różnekolory w celu ułatwienia identyfikacji osobników nawet z dużej odległości). Sygnały z transmiterów umożliwiają zbieranie danych o pozycjach geograficznych zwierzęcia i mogą służyć podejmowaniu decyzji o ustanowieniu ewentualnych ostoi ochronnych.

Nadajniki satelitarne przyklejane są do sierści na karku zwierzęcia. Jest to zabieg całkowicie dla foki bezbolesny, a obecność nadajnika nie stanowi dla niej niemal żadnego dyskomfortu. Foki monitoruje się przez kilka miesięcy, aż do momentu wyczerpania się baterii w nadajnikach. Transmitery po okresie eksploatacji odpadają samoistnie wraz z sierścią liniejącej w kolejnym sezonie foki (zazwyczaj w kwietniu lub maju).

 

Trasę wędrówek naszych podopiecznych po Morzu Bałtyckim można obserwować na stronie internetowej fokarium Stacji Morskiej www.fokarium.pl , gdzie pod hasłem "Śledzimy nasze foki" znajduje się  aktualna mapa.

W tym roku projekt reintrodukcji fok szarych w sposób szczególny, finansując zakup nadajników satelitarnych oraz transmisję danych, wspomogli:

 

 

Wypuszczone foki często wędrują wzdłuż wybrzeża i wychodzą na brzeg, aby odpocząć. Gdy spotkasz na plaży fokę z nadajnikiem lub bez niego:

 

  • POZWÓL FOCE ODPOCZĄĆ NA LĄDZIE!  Wszystkie gatunki fok muszą co jakiś czas wyjść z wody na brzeg, co nie w każdym przypadku oznacza, iż zwierzę jest chore bądź ranne! To zwierzęta lądowo – wodne, ich obecność na brzegu jest naturalna!

  • NIE ZBLIŻAJ SIĘ! Pamiętaj - foka jest dzikim zwierzęciem, które może być bardzo agresywne i dotkliwie pogryźć! Nie karm jej, nie dopuszczaj do niej innych ludzi i zwierząt

  • NIE PRÓBUJ NIGDY DOTYKAĆ LUB ŁAPAĆ FOKI! Jeżeli martwi Cię zachowanie lub kondycja zwierzęcia zadzwoń pod czynne całą dobę numery:

058-675-08-36 lub 0601-88-99-40

 

Stacja Morska 

Instytutu Oceanografii 

Uniwersytetu Gdańskiego 

ul. Morska 2, 84-150 Hel

e-mail: hel.univ.gda.pl

<<< POWRÓT