Rosną młode foki

Od początku marca 2008r. w fokarium Stacji Morskiej IO UG w Helu cieszymy  się obecnością foczych szczeniąt. Jak co roku w tym czasie przygotowujemy kolejne pokolenie fok do życia na wolności. Jest to jedno z założeń projektu odtworzenia populacji foki szarej na południowym Bałtyku.

Hel

Urodzone w tym roku maluchy to dwie samiczki - Hela i Hydra oraz jeden samiec o imieniu Hel. Wszystkie czują się świetnie, a okres karmienia przez matki mają już za sobą. Karmione do niedawna bardzo tłustym mlekiem zgromadziły wystarczające zapasy tłuszczu do przetrwania następnych tygodni bez pokarmu. Tymczasem szczeniaki utraciły już charakterystyczne białe futerko (lanugo), osiągnęły spore rozmiary i ważą - Hel 61,3 kg, Hela 42 kg, Hydra 48,8 kg. Niebawem zaczną wychodzić z gniazd i zażywać pierwszych kąpieli, ale zanim odkryją smak ryby, masa ich ciała znacznie spadnie.

Hela

Hydra

Jest to już ósmy sezon narodzin fok w helskim fokarium. Włącznie z tegorocznym przychówkiem przyszło tu na świat 18 szczeniąt, 10 samiczek i 8 samców. Hela, Helę i Hydrę można oglądać w fokarium, do czego serdecznie Państwa zachęcamy.

Tekst i foto Marta Koszmider

2.04.2008r.

<<< POWRÓT