Odwiedziły nas foki...

W dniu 1 kwietnia 2008 roku w godzinach popołudniowych Stacja Morska IO UG w Helu otrzymała informacje o zaobserwowaniu dwóch fok na polskim wybrzeżu.

Pierwsza wiadomość pochodziła od pana Rybarczyka z Urzędu Morskiego w Gdyni. Fokę widziano w Jastarni na plaży od strony morza, dokąd niezwłocznie udała się ekipa naszej placówki. Na miejscu przywitali nas państwo Urbanowicz, którzy pomogli nam w wypatrywaniu dostrzeżonej uprzednio foki, za co serdecznie dziękujemy. Obserwowany na plaży osobnik był kilkuletnim samcem foki szarej (Halichoerus grypus), o czym świadczył m.in. ciemny kolor jego sierści, charakterystyczny dla męskich przedstawicieli tego gatunku. Na podstawie krótkiej obserwacji oceniono, iż foka jest w dosyć dobrej kondycji. Niestety chwilę później foka wróciła do wody.

Druga informacja dotarła do nas z Dźwirzyna od pani Małgorzaty Maj. Około południa zaobserwowano tam młodą fokę, która wyszła na plażę i po krótkim odpoczynku powróciła do morza. Za tę informację także bardzo dziękujemy. Niestety, nie posiadamy żadnej dokumentacji fotograficznej i nie jesteśmy w stanie określić gatunku, wieku ani płci tego osobnika.

Rozpoczął się okres, w którym można zobaczyć młode foki na polskim wybrzeżu. Niezmiennie apelujemy do wszystkich, którzy zaobserwują lub znajdą foki o kontakt ze Stacją Morską w Helu pod numerem telefonu:

(058) 675-08-36 lub 0 601-88-99-40

Tekst: Marta Koszmider

Foto: Mikołaj Zybała

2.04.2008r.

<<< POWRÓT DO EKOPATROLU

<<< POWRÓT DO ARCHIWUM