Nowe okazy

w kolekcji ryb Stacji Morskiej

Ichtiologiczna kolekcja naszej placówki wzbogaciła się o kolejne dwa eksponaty ważnych i ciekawych gatunków ryb. Dostarczył je nam Pan Remigusz Boszke z jednostki Hel-6. Załoga tej jednostki, łowiąc 6 lutego 2008r. sieciami stawnymi dorsza na głębokości ok. 40 metrów w odległości ok. 9 mil od Helu w kierunku na Westerplatte, natrafiła na dwa gatunki rzadkich ryb. Największą sensacją było złowienie w tym miejscu brzany - Barbus barbus (L.). Okaz o długości całkowitej 37,5 cm i masie 430 gram został zakonserwowany i dołączył do kolekcji ryb rzadkich. Obecny raport o brzanie z wód morskich naszego wybrzeża jest piątym z kolei. O trzech - pierwszym z 21 lutego 1935r. i drugim z 2 kwietnia 1999r. pisaliśmy przy okazji natrafienia na okaz trzeci - 20 maja 2003r. O kolejnym donosiliśmy trzy lata później 11 maja 2006r. Brzana jest gatunkiem, który żyje zasadniczo w górnych partiach rzek, ale nieco poniżej krainy pstrąga. Morze jest dla brzan siedliskiem całkowicie obcym. Dlaczego mała brzana odwiedziła ten rejon, trudno wywnioskować.

Brzana złowiona 6 lutego 2008 roku na Zatoce Gdańskiej

(Foto: A Adamski).

Duży półmetrowy okaz parposza, który został złowiony 6 lutego 2008r.

na Zatoce Gdańskiej (Foto: A Adamski).

Drugą rybą był wspaniały okaz wielkiego parposza (Alosa fallax), gatunku kiedyś w Bałtyku licznego, który w drugiej połowie XX wieku niemal całkowicie zaginął. Obecnie pojawia się nieco częściej w naszych wodach. Przypuszcza się, że jest to efekt odbywanego z sukcesem tarła w Zalewie Kurońskim, gdzie łowi się go już dość regularnie. Pozyskane przez nas okazy pochodziły najczęściej z połowów sieciami dryfującymi i stawnymi wystawianymi we wschodniej części Zatoki Puckiej lub na północ od Władysławowa i Łeby. Parposze są gatunkiem chronionym. Kiedyś liczne i cenne gospodarczo były poszukiwane przez smakoszy na rybnych straganach Gdyni i Gdańska. Trwają przygotowania do podjęcia prób restytucji zasobów tego gatunku, między innymi poprzez zarybianie. Otrzymany okaz był bardzo dużym osobnikiem. Jego długość wynosiła 50 cm a masa 1010 gram. To wielkość godna miana rekordowej, choć czy taką jest należało by zapytać też innych rybaków, którzy od czasu do czasu podobnej wielkości parposze w naszym morzu łowią. Czekamy zatem na inne zgłoszenia.

Krzysztof E. Skóra

 

Stacja Morska IOUG składa rybakom i wędkarzom serdeczne podziękowania za przekazanie cennych okazów wzbogacających naszą edukacyjno – naukową kolekcję.

Polecamy też uwadze stronę internetową www.adamscy.pl , goszczącego w tych dniach w Stacji Morskiej IOUG w Helu autora zdjęć naszych okazów, znanego toruńskiego fotografika przyrody dr Adama Adamskiego.

<<< POWRÓT DO EKOPATROLU

<<< POWRÓT DO ARCHIWUM