Hel z Helu

W nocy 1 marca 2008r. (o godz. 3.32) w fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego urodziła się pierwsza tegoroczna foka. Otrzymała imię na 8 literę alfabetu  -  HEL, gdyż to już ósmy rok foczych porodów w helskiej placówce.  W dniu urodzenia samczyk miał  100 cm długości i ważył ponad 17 kg (to dużo). Jego mamą jest Ania a ojcem Bubas.

Międzynarodowy projekt odtwarzania fok szarych na Bałtyku pod auspicjami HELCOM-u rozwija się coraz lepiej. Z 4,5 tysiąca fok w końcu lat 80 jest ich dziś prawie 21 tysięcy (ze 100 tys. jakie odnotowano na przełomie XIX i XX wieku). Symptomy powrotu fok szarych na polskie wybrzeże też już widać, choć ciągle zbyt dużo (ok. 20 rocznie) ich martwych ciał znajdowanych jest na polskich plażach.

Najłatwiej foki szare dostrzec jest dziś  w rejonie ujścia Wisły, na Zatoce Puckiej, na plażach Półwyspu Helskiego  oraz u brzegów Słowińskiego i Wolińskiego Parku Narodowego.  Szczególnie cieszy ich małe stadko w Rezerwacie Mewia Łacha. W ubiegłym roku widywano tu ich nawet pięć sztuk (1 samiec + 4 samice).

Krzysztof E. Skóra

01.03.2008r.

<<< POWRÓT