Foka w Mielnie

Wiosna to czas, w którym foki szare linieją. Zmiana futra odbywa się u nich tylko jeden raz w roku i w tym okresie najłatwiej te zwierzęta, zazwyczaj pływające daleko od brzegów, spotkać na plaży.

Foki w okresie linienia szczególnie potrzebują spokoju i zacisznego miejsca na lądzie. Jest to proces pochłaniający wielkie ilości energii, gdyż w bardzo krótkim czasie (zazwyczaj trwającym około 2 tygodni) zwierzę musi wymienić futro na całym ciele. Dlatego też do wody wchodzi bardzo rzadko, prawie wcale nie pobiera pokarmu korzystając ze zgromadzonych w organizmie rezerw tłuszczu, gros czasu spędzając na wypoczynku na plaży i oszczędzając w ten sposób energię. Foki w czasie linienia nie wyglądają „urodziwie”: futro mają szaro-matowe (stąd pewnie nazwa gatunkowa – foka szara), nastroszone. Oczy są załzawione (u fok łzy produkowane są permanentnie) a w nozdrzach widoczna jest spora ilość wydzieliny. O ile ogólna kondycja zwierzęcia jest dobra, wszystko to jest normalne w okresie zmiany sierści. Tak właśnie jest z dorosłą samicą foki szarej, która za miejsce odpoczynku obrała sobie plażę w Mielnie. Zwierzę to jest w dobrej kondycji i jedyne, czego potrzebuje to zapewnienie spokoju w miejscu, w którym odpoczywa. Gdy zakończy okres linienia odpłynie, a plaża w całości znów powróci do plażowiczów.

Foka w Mielnie (31.05.2008r.). Foto: Dominika Kubiak

Dlatego apelujemy o zapewnienie spokoju wszystkim fokom, jakie napotykacie Państwo nad brzegiem Bałtyku! Potrzebują one ciszy i miejsca do spokojnego odpoczynku. Pamiętajmy, że plaża i wody Bałtyku to przede wszystkim ich dom. My jesteśmy tu tylko gośćmi. Uszanujmy to!

Równocześnie dziękujemy wszystkim, którzy informują Stację Morską o obecności fok i morświnów na polskim wybrzeżu. 

Wszelkie zgłoszenia o ssakach morskich (żywych czy martwych) prosimy zgłaszać pod czynne całą dobę numery telefonów:  058/675-08-36 lub 0601-88-99-40 lub na adres e-mailowy: hel@univ.gda.pl.

Joanna Skeris-Gruchal

<<< POWRÓT DO EKOPATROLU

<<< POWRÓT DO ARCHIWUM