Foka pod urzędem

W ostatni piątek (21.11.2008 roku) na tzw. Małej Plaży na wysokości Urzędu Miejskiego w Helu zaobserwowano odpoczywającą dorosłą samicę foki szarej (Halichoerus grypus). Samiczka była wychudzona, jednak jej ogólną kondycję fizyczną oceniono na dosyć dobrą. Odpoczywała ona na plaży tuż przy samym bulwarze przez kilka godzin, została jednak spłoszona do wody przez spacerujących turystów i odpłynęła. Przez dwa kolejne dni była ona widywana w rejonie Helskiego Cypla.

Foki wiodą wodno-lądowy tryb życia i najczęściej wychodzą na brzeg, żeby zregenerować siły po dłuższej wędrówce lub polowaniu. Zwierzęta te potrzebują ciszy i miejsca do niczym nie zmąconego odpoczynku.

Prosimy więc o zapewnienie spokoju wszystkim fokom, które spotykacie Państwo na naszym wybrzeżu! Polskie prawo zabrania płoszenia chronionych gatunków zwierząt!

Niezmiennie apelujemy do osób, które zaobserwują lub znajdą foki o kontakt ze Stacją Morską w Helu pod numerem telefonu:

(058) 675-08-36 lub 0 601-88-99-40
oraz drogą mailową: hel@univ.gda.pl

Gdy spotkasz fokę:

Co robić?

NIE ZBLIŻAJ SIĘ ! Pamiętaj - foka jest dzikim zwierzęciem, które może być bardzo agresywne i dotkliwie pogryźć!

POZWÓL FOCE WYJŚĆ NA LĄD !  Wszystkie gatunki fok muszą co jakiś czas wyjść z wody na brzeg, co nie w każdym przypadku oznacza, iż zwierzę jest chore bądź ranne!

NIE PRÓBUJ NIGDY DOTYKAĆ LUB ŁAPAĆ FOKI ! Jeżeli martwi Cię zachowanie lub kondycja zwierzęcia zadzwoń pod numer naszej całodobowej gorącej linii   Plus  0601–88–99–40 !

Pamiętaj!

Foka na plaży lub w morzu jest u siebie! To my jesteśmy gośćmi w jej środowisku! Uszanuj to!

Nie płosz foki i poproś o to samo inne osoby! Obserwuj fokę z daleka, nie hałasuj, nie pozwól też podchodzić do niej innym osobom lub zwierzętom, nie pozwól na nią szczekać Twojemu psu !

Zawiadom Stację Morską UG w Helu!  Pracujący tu specjaliści podpowiedzą Ci co robić oraz zbiorą cenne dane na temat zwierzęcia w celu oceny sytuacji i ewentualnego podjęcia dalszych kroków.

Tekst: Monika Konkel
Foto: Joanna Krzak
24.11.2008r.

<<< POWRÓT DO EKOPATROLU

<<< POWRÓT DO ARCHIWUM