Kolejne focze obserwacje

Kilka dni temu pisaliśmy o zaobserwowaniu w Jastarni na plaży od strony morza kilkuletniego samca należącego do gatunku foka szara (Halichoerus grypus). Na podstawie krótkiej obserwacji oceniono, że osobnik ten był w zadowalającej kondycji zdrowotnej, co potwierdziły kolejne dni. Ten sam samiec został bowiem zauważony na plaży trzykrotnie kilka dni później.

W dniu 4 kwietnia do Stacji Morskiej IO UG w Helu trafiła informacja od żołnierzy z punktu obserwacyjnego, położonego między Jastarnią a Helem. Spostrzegli oni wylegującą się na plaży fokę, zaś przybyli na miejsce pracownicy Stacji Morskiej zdołali jedynie stwierdzić, że był to ten sam osobnik i ponownie ocenić stan jego zdrowia na zadowalający. Spłoszony obecnością obserwujących go z bezpiecznej odległości ludzi, samiec powrócił do wody.

Zaledwie dzień później, 5 kwietnia 2008 roku, spacerujący po helskiej plaży pracownik naszej placówki po raz kolejny zaobserwował tę samą fokę, która podobnie jak
w poprzednich przypadkach odpoczywała na plaży.

Zaobserwowany na plaży w Helu od strony otwartego morza 

samiec wygrzewał się w wiosennym słońcu

Foto: Marta Próchniak

Nie trzeba było długo czekać na następne informacje o tym osobniku. 8 kwietnia 2008 roku około godziny 6 rano otrzymaliśmy wiadomość od rybaka z Helu, p.Mionskowskiego, że na plaży od strony zatoki w pobliżu helskiego fokarium leży foka. Już po chwili ekipa ze Stacji Morskiej rozpoczęła dyskretną obserwację, podczas której stwierdzono, że jest to ten sam samiec. To trzeci w historii fokarium (kliknij ) przypadek pojawienia się foki szarej w bezpośredniej bliskości naszej placówki. Oby podobnych obserwacji było jak najwięcej. Po kilku godzinach wylegiwania się na plaży pod czujnym nadzorem pracowników Stacji, samiec odpłynął. Czekamy na kolejne sygnały od Państwa na temat miejsca jego pobytu.

Samiec odpoczywający na plaży w pobliżu fokarium, 

w tle falochron Portu Wojennego w Helu

Foto: Joanna Krzak

Foka jest zwierzęciem dwuśrodowiskowym (wodno-lądowym), może więc znajdować się zarówno w morzu jak i na plaży. Na brzeg wychodzi najczęściej po to, aby odpocząć: po forsownej wędrówce, polowaniu lub w celu wydania na świat potomstwa. Fakt, że ten sam samiec tak często odpoczywał na brzegu, może być następstwem niedawno zakończonego okresu godowego. U fok szarych gody odbywają się na przełomie marca oraz kwietnia i w tym czasie samce tego gatunku całą swoją energię i uwagę ukierunkowują na walkę między sobą o względy samic. Niejako zapominają wtedy o jedzeniu, spada masa ich ciała, bywają osłabione, stąd może wynikać częste odpoczywanie obserwowanego samca na plażach Półwyspu Helskiego.

Tekst: Monika Konkel, Mikołaj Zybała

8.04.2008r.

Apelujemy do wszystkich, którzy zaobserwują lub znajdą żywe bądź też martwe foki na polskim wybrzeżu o kontakt ze Stacją Morską w Helu pod numerem telefonu:

(058) 675-08-36 lub 0 601-88-99-40

 

Gdy spotkasz fokę:

Co robić?

  • NIE ZBLIŻAJ SIĘ ! Pamiętaj - foka jest dzikim zwierzęciem, które może być bardzo agresywne i dotkliwie pogryźć!

  • POZWÓL FOCE WYJŚĆ NA LĄD !  Wszystkie gatunki fok muszą co jakiś czas wyjść z wody na brzeg, co nie w każdym przypadku oznacza, iż zwierzę jest chore bądź ranne!

  • NIE PRÓBUJ NIGDY DOTYKAĆ LUB ŁAPAĆ FOKI ! Jeżeli martwi Cię zachowanie lub kondycja zwierzęcia zadzwoń pod numer naszej całodobowej gorącej linii   Plus  0601–88–99–40 !

Pamiętaj!

  • Foka na plaży lub w morzu jest u siebie! To my jesteśmy gośćmi w jej środowisku ! Uszanuj to !

  • Nie płosz foki i poproś o to samo inne osoby ! Obserwuj fokę z daleka, nie hałasuj, nie pozwól też podchodzić do niej innym osobom lub zwierzętom, nie pozwól na nią szczekać Twojemu psu ! 

  • Zawiadom Stację Morską UG w Helu !  Pracujący tu specjaliści podpowiedzą Ci co robić oraz zbiorą cenne dane na temat zwierzęcia w celu oceny sytuacji i ewentualnego podjęcia dalszych kroków.            

(telefony całodobowe:  0601-88-99-40 lub 058/675-08-36)    

<<< POWRÓT DO EKOPATROLU

<<< POWRÓT DO ARCHIWUM