Wodny św. Mikołaj

Od lipca ubiegłego roku istnieje w Kołobrzegu założona przez pana Karola Torcza Szkółka Pływacka „Depka” [1]. Swoją dość nietypową nazwę [2] zawdzięcza foce szarej o tym samym imieniu, urodzonej 16 lutego 2004r. w naszym fokarium [3]. Depka to do niedawna jedyna foka zamieszkująca polskie wybrzeże Bałtyku. Najczęściej widywana była w rejonie Niechorza. Pan Karol Torcz, chcąc w niebanalny sposób nazwać swoją szkółkę pływacką, skorzystał z imienia foki, którą z resztą osobiście nie raz widywał na plaży w pobliskim Pobierowie. Od września tego roku w szkółce uczy się pływać i doskonali tę umiejętność około 250 osób.

W kołobrzeskiej Hali Milenium, 8 grudnia 2007 „foczą” szkółkę nawiedził św. Mikołaj. W imprezie wzięło udział blisko 100 dzieci. Trenerzy i ratownicy z „Depki” podczas licznych konkursów i zabaw w wodzie wykorzystali okazję do sprawdzenia umiejętności pływackich dzieci. Święty Mikołaj, jak przystało na okoliczności, pojawił się w płetwach i okularach pływackich, rozdając wszystkim dzieciom drobne upominki i pamiątkowe dyplomy.

Święty Mikołaj przy pomocy ratowników rozdaje prezenty

Dzieci z wielkim zaciekawieniem wysłuchały prezentacji o patronkach swojej szkółki - czyli fokach. Przygotowali i poprowadzili ją pracownicy Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, będący edukatorami helskiej „Błękitnej Szkoły”. Zainteresowanie dzieci przerosło wszelkie oczekiwania - do konkursu, który został przygotowany dla trzech uczestników, zgłosiło się kilkanaście osób. Dla wszystkich, którzy nie mieli możliwości wzięcia w nim udziału, przygotowano zestawy ulotek informacyjnych o morskich ssakach i działalności uniwersyteckiej placówki. Zostały one też rozdane rodzicom, którzy z trybun śledzili z zainteresowaniem zmagania swoich pociech startujących w poszczególnych konkurencjach.

Dzieci słuchające i oglądające prezentację o fokach

Wodne Mikołajki w Kołobrzegu były drugą po „Zwierzakach w Madisonie” [4] specjalną, plenerową akcją edukacyjną, która, jak mamy nadzieję, osiągnęła swój cel. Uważamy bowiem, że problemy Bałtyku i żyjących w nim zwierząt powinny być dobrze znane także najmłodszym obywatelom naszego kraju. Dzięki pomysłowości organizatora okazało się, że wiedzę o fokach i ich życiu dobrze rozpowszechnia się w tak nietypowym otoczeniu i okolicznościach jak zajęcia i zawody na pływackim basenie.

Tekst i zdjęcia: Monika Konkel i Tatiana Mikiciuk

10.12.2007r.

 

[1] Szkółka Pływacka „Depka” www.depka.com.pl 

[2] Depka - słowo to oznacza „głębinkę” pomiędzy Ryfem Mew a Rewskim Szpyrkiem na Zatoce Puckiej; zostało prawdopodobnie zapożyczone z języka holenderskiego - „diep” lub angielskiego - „deep” czyli  głęboki; czasami słowo to miejscowi rybacy używają w liczbie mnogiej „depki” mając zapewne na myśli określone głębinki na kursie łodzi lub w miejscu połowów.

<<< POWRÓT