Wieloryb zauważony przy szwedzkim wybrzeżu

W dniu 19 czerwca 2007 roku, na portalu www.thelocal.se  prezentującym wiadomości ze Szwecji w języku angielskim, ukazała się informacja o pojawieniu się wieloryba  w pobliżu szwedzkiego wybrzeża.

Wieloryb u wybrzeży Archipelagu Troso. 

(Zdjęcie pochodzi z:  www.aftonbladet.se)

W dniu 17 czerwca 2007 r. zauważono wieloryba pływającego u wybrzeży Archipelagu Trosa na wschodnim wybrzeżu Szwecji. Załoga badaczy morza podróżowała pomiędzy wyspami Askö i Persö, kiedy zauważyli ssaka.

Miejsce odkrycia wieloryba u brzegów Szwecji. 

„Wieloryby nie są powszechne w Morzu Bałtyckim. Miało miejsce przedtem kilka sytuacji, kiedy je widziano, ale z pewnością nie jest to coś, co zdarza się każdego dnia” powiedział "The Local" Dr Hans G. Hansson z Wydziału Ekologii Morza Uniwersytetu w Gothenburgu.

Susann Eriksson i jej współpracownicy  z Laboratorium w Askö, stacji morskiej należącej do Centrum Badań Morza w Sztokholmie, spostrzegli przez moment wieloryba blisko lądu w Käftudde.

Siedmiometrowej długości ssak pojawiał się potem ponownie jeszcze kilka razy podczas rejsu w niedzielny poranek.

„Opuszczaliśmy nabrzeże Uttervik, kiedy nasz szyper nagle zobaczył wieloryba. Na statku było z nami 4 badaczy, więc jest to wiarygodna informacja”, powiedziała Södermanlands Nyheter Eriksson.

Załoga nie potrafiła określić dokładnie, jaki gatunek wieloryba zaobserwowali.

Opracowała:

Tatiana Mikiciuk

20.06.2007r.

<<<POWRÓT