CUDOWNA BARWENA

Zaskakującą sensacją w dniu 17 listopada 2007 roku okazała się  barwena jaką do Stacji Morskiej UG w Helu dostarczył Pan Mirosław Kubicki z firmy „Baltic Sea Foods”. Rybę złowił kuter WŁA-291 kierowany  przez szypra Krzysztofa Masłowskiego. Wpadła we włok pelagiczny ciągniony tuż przy dnie w poszukiwaniu koncentracji szprota. Działo się to w południowej części Zatoki Gdańskiej, na łowisku T4,  w toni wody o głębokości 56-70 m.

Jeśli wierzyć istniejącej w Stacji Morskiej IOUG zawartości naukowej dokumentacji nikt jeszcze w granicach polskiej strefy ekonomicznej Bałtyku tej ryby nie złowił ani nie udokumentował jej obecności.

Miejsce złowienia barweny.

Barwena (Mullus surmuletus, Linnaeus 1758), okaz złowiony w Zatoce Gdańskiej, 

w części grzbietowej pozbawiony łatwo odpadających łusek miał 22,5 cm 

długości całkowitej i ważył 156 gram.

Barwena  to subtropikalny,  przydenny, oceaniczny gatunek zamieszkujący wschodnią część Atlantyku wzdłuż brzegów Afryki, Morze Śródziemne, Morze Czarne, zachodnie wybrzeża Europy aż po Bergen w Norwegii.

Odnotowywana czasami u wejścia do Morza Bałtyckiego w cieśninach Skagerrak i Kattegat, ale w 1991 roku złowiona przez r/v Argos na głębokości 47 m także w rejonie duńskiej wyspy Bornholm (Kullander S.O., www.fishbase.org, ver. 10/2007).

Jej przemieszczenie się do Bałtyku ku południowym brzegom Zatoki Gdańskiej mogło być spowodowane zasobem wód o wyższym zasoleniu, które z Morza Północnego, przy dnie Bałtyku przedarły się aż do tego miejsca.

Barwena należy do ryb okoniokształtnych i jest wspaniale ubarwiona rybą. Jej grzbiet jest niemal purpurowy, a boki nieco jaśniejsze, czerwono - pomarańczowe. Przednia część głowy i pysk też jaśniejsze. Brzuch ma różowo-biały. Boki ciała w okresie tarła zdobią żółte, równoległe 3-4 pasy. Jej duże, cienkie, koliste, lśniące łuski łatwo odpadają.

Przeciętna długość ciała barweny wynosi  30-40 cm, ale są okazy i 50 centymetrowe. Rozradza się od maja do lipca, ikrę ma pelagiczną. Młode wykluwają się już po 3-4 dniach. Odżywia się głównie dennymi skorupiakami- krewetkami i krabami, poszukując ich w piasku przy pomocy dwóch podżuchwowych wąsów. Jest rybą jadalną i smaczną.

Tekst i foto: Krzysztof E. Skóra

19.11.2007r.

<<< POWRÓT