„Złodzieje” ryb – bezpańskie dryfujące sieci

W dniach od 15 do 17 listopada 2006r. w Tallinie, stolicy Estonii, odbyła się konferencja międzynarodowego projektu „Bałtycka Bryza” (Baltic SeaBreeze) [1]. Przedstawiciele wielu instytucji państwowych i prywatnych z wszystkich krajów nadbałtyckich, uczestniczyli w spotkaniu mającym na celu znalezienie rozwiązania problemów związanych z zaśmiecaniem środowiska naszego morza.

Bardzo poważnym zagrożeniem dla części mieszkańców morskiego ekosystemu są zerwane, zagubione, wolnopływające sieci rybackie lub ich fragmenty. Czasami zerwie sieci z kotwic sztorm. Innym razem rozerwie je przepływająca zbyt blisko jednostka. Nie bez winy są też ci, którzy takie śmieci wyrzucają do morza. Są zmartwieniem ekologów i powinny być rybaków ze wszystkich krajów nadbałtyckich i nie tylko. Istota  problemu z tego rodzaju odpadem w morzu polega na tym,  że nadal i bez przerwy łowi on ryby. Mogą w takie „siatki-widma” wpadać także ptaki i morskie ssaki, które nurkują w poszukiwaniu pożywienia, a w wodach tropikalnych także żółwie morskie.

Dziś sieci są robione z bardzo wytrzymałych tworzyw sztucznych, jeśli nikt ich nie wyciągnie z wody, mogą tam rozkładać się nawet przez około 450 lat. Unosząc się w toni wodnej przez cały ten czas, bez przerwy, będą łowić ryby i inne organizmy. Bez znaczenia będzie, czy te ryby będą w okresie ochronnym, czy będą rzadkie i chronione, czy to akurat te których jest pod dostatkiem. Dryfujące bezpańskie sieci to niebezpieczny  „złodziej” ryb.

Foto. Porwane Sieci rybackie wyłowione z morza

(autor: Hans Melcherson “Marine litter - trash that kills”, 

broszura NOWRAMP 2000 Expedition and Bishop Museum)

Dlatego, wszyscy ludzie którzy mają bezpośredni kontakt z morzem, a najbardziej rybacy, są proszeni o wyciąganie bezpańskich dryfujących sieci i ich fragmentów. Gdy się na nie natrafi trzeba je wyłowić i przewieźć na brzeg – do portu, gdzie będą mogły zostać wyrzucone na śmietnik. Postępując w ten sposób przyczynimy się do oczyszczenia naszego morza i zapobiegniemy niepotrzebnemu ubytkowi ryb. 

Skura & Skóra

[1] Więcej informacji na temat projektu przeczytasz na stronie internetowej: www.hel.univ.gda.pl/balticseabreeze/BalticSeaBreeze.htm .

<<< POWRÓT