Nasi przyjaciele na festiwalu filmów ekologicznych

W dniu 19 maja 2006r. zakończył się IX Ogólnopolski i V Międzynarodowy Festiwal Filmów Ekologicznych EKOFILM 2006 im. Macieja Łukowskiego w Nowogardzie.

Spośród 29 filmów dokumentalnych zgłoszonych  do konkursu  dopuszczono 27.

Jury konkursowe przyznało Nagrodę za „ciekawe pokazanie związku człowieka z przyrodą“ dla Jerzego Abramowicza za film: „ARCHEOLOGIA MORSKA, KUTRY I PODWODNE WRAKI“.

Jest to trzeci z kolei odcinek cyklu „ŻYCIE MORZA“ realizowanego przez Stowarzyszenie "Przyjaciele Helu" i Jerzego Abramowicza przy udziale finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Gdańsku, Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni oraz miast i gmin leżących nad Zatoką Gdańską.

Film ukazuje ciekawe dla przyrodników, nurków i filmowców podwodne stanowiska archeologiczne, te dawne i te współczesne, a zatopione wraki są miejscem osiedlania się licznych morskich organizmów.

Poruszane zagadnienia konsultowano z pracownikami naukowymi  Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku i Muzeum Ziemi Puckiej w Pucku. 

Nagroda jest tym cenniejsza, gdyż przedstawiony przez „amatorów“ film wygrał w konkurencji z wieloma profesjonalistami.

GRAND PRIX oraz PUCHAR PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ otrzymał Roman Dębski za film pt.: „Porosty“. Reżyser ma na swoim koncie około dwustu tytułów. Jest absolwentem wydziału operatorskiego łódzkiej PWSFiT, zawodowo związany z Wytwórnią Filmów Oświatowych i Programów Edukacyjnych w Łodzi.

Jak dotąd Stowarzyszenie „Przyjaciele Helu“ i Jerzy Abramowicz przedstawili 12 odcinków serialu  "ŻYCIE ZATOKI" i 3 odcinki cyklu "ŻYCIE MORZA".

Wszystkie filmy otrzymały liczne nagrody i wyróżnienia na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach filmowych oraz trzecią nagrodę japońskiej fundacji SASAKAWA Peace Foundation. 

Liczymy na dalsze udane realizacje podwodnych filmów związanych z ekologią naszego Bałtyku.

<<<POWRÓT