Następne martwe foki...

Po ostatnich zgłoszeniach o martwych fokach mieliśmy nadzieję, iż limit martwych fok wyczerpał się. Niestety w ostatnich dniach otrzymaliśmy kolejne 4 zgłoszenia o martwych fokach na polskim wybrzeżu, m. in z Rewala, Sobieszewa i Jarosławca. Spośród nich 3 informacje dotyczyły osobników z gatunku foka szara, a jeden - foka obrączkowana. W tym roku znaleziono na polskich brzegach już ponad 20 osobników, z czego niemal wszystkie (ok. 95 %) to młode foki. Przyczyny ich śmierci są aktualnie badane.

MG

9.06.2006r.

 

 

Foto: Martwa  foka obrączkowana z Rewala. 

Foki tego gatunku są rzadko spotykane u polskich brzegów.

 

Pamiętaj!

Gdy zauważysz lub znajdziesz fokę pamiętaj, że:

  • Foki muszą wychodzić na brzeg. Czynią to zazwyczaj dla odpoczynku po forsownej wędrówce, polowaniu na ryby, w okresie linienia i porodów. Nie zakłócaj im spokoju!

  • Powstrzymaj się i innych przed zbliżaniem do miejsca odpoczynku foki. Chroń fokę przed psami! Nie podawaj foce jedzenia.

  • Nie dotykaj foki! Foka może niebezpiecznie ugryźć. Rany trudno się goją, a infekcje są niebezpieczne dla zdrowia a nawet życia człowieka. 

 

  • Foki można obserwować z odległości kilkunastu metrów, najlepiej leżąc lub siedząc. Foki z trudem akceptują sylwetkę stojącego człowieka. W większości wypadków czują się zagrożone i o ile mają dostatecznie dużo sił uciekają do wody. Dla chorych osobników jest to zbyteczny stres i wysiłek.  

O fakcie znalezienia lub zauważenia foki prosimy  zawiadomić naszą placówkę:

 

Stacja Morska 

Instytutu Oceanografii 

Uniwersytetu Gdańskiego 

ul. Morska 2 

84-150 Hel 

 

lub zadzwonić pod czynne całą dobę numery telefonu:

 058-675-08-36 ; 0601-88-99-40

 

Zdjęcia fok wraz z opisem miejsca i datą obserwacji foki prosimy kierować na adres:

hel@univ.gda.pl

<<<POWRÓT