KROGULEC

W sierpniu b.r. grupa turystów przyniosła do Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego ranną samicę krogulca (Accipiter nisus, L. 1758, rodzina: jastrzębiowate). Przyczyną złej kondycji zwierzęcia był najprawdopodobniej atak innych ptaków drapieżnych bądź kontuzja odniesiona w trakcie polowania - krogulce potrafią ścigać swoje ofiary rozwijając prędkość nawet do 100 km/h. Objawy wstrząsu, zakłócenia w funkcjonowaniu układu ruchu oraz obuoczne, ropne zapalenie spojówek uniemożliwiły zwierzęciu powrót do środowiska naturalnego. Pracownicy Stacji Morskiej podjęli decyzję o tymczasowym pozostawieniu krogulca w ośrodku i rozpoczęciu leczenia. 

Ranny krogulec. Foto: Krzysztof E. Skóra

Rehabilitacja polegała na zapewnieniu zwierzęciu maksimum spokoju,  dezynfekowaniu obrażeń zewnętrznych i zakładaniu na nie opatrunku, nawadnianiu ptaka oraz podawaniu preparatów wzmacniających i mineralno-witaminowych. Po dwóch dniach, gdy stan pacjenta uległ poprawie, zaczęto karmić go mięsem drobiowym. W celu urozmaicenia diety podawano także podroby. 

Pomimo dobrej kondycji ogólnej i zwiększenia masy ciała ptak nadal nie był w stanie latać o własnych siłach. Po konsultacjach z doktorem Andrzejem Kruszewiczem z Ptasiego Azylu w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym postanowiono przewieźć krogulca do Warszawy. Niestety, na drugi dzień po dostarczeniu do Azylu zwierzę padło. W trakcie sekcji zwłok stwierdzono u niego grzybicę układu oddechowego (aspergilozę).

W chwili obecnej trwa jesienny sezon migracyjny ptaków, prosimy więc w trakcie spacerów o zwrócenie uwagi na ptaki osłabione lub ranne i – w miarę swoich możliwości oraz wiedzy – udzielenie im pomocy. Można także skorzystać z działalności instytucji zajmujących się rehabilitacją ptaków dziko żyjących (adresy podajemy poniżej).

Jesień i zima to również czas, w którym wiele osób dokarmia zimujące na naszych plażach łabędzie. Wszystkim zatroskanym o ich los pragniemy przypomnieć, iż łabędzi nie należy dokarmiać chlebem (!), gdyż powoduje on u tych ptaków zaburzenia trawienia i prowadzi do groźnego zwłaszcza zimą osłabienia organizmu a nawet padnięć. Łabędzie możemy dokarmiać zbożem oraz surowymi bądź gotowanymi, drobno pokrojonymi warzywami.

Kaja Urbańska

Joanna Skeris-Gruchal

Znalezione, wymagające pomocy ptaki mogą znaleźć fachową opiekę i (lub) poradę pod następującymi adresami (podajemy ośrodki zlokalizowane najbliżej Trójmiasta):

Województwo Pomorskie:

 

Miejski Ogród Zoologiczny Wybrzeża

ul. Karwieńska 3, 80-328 Gdańsk-Oliwa

tel. (058) 552 00 42, fax (058) 552-17-51 

e-mail: zoo@zoo.gd.pl

 

Schronisko dla ptaków chronionych przy Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

Zarząd Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

ul. Polanki 51, 80-308 Gdańsk

tel. / fax : (0 58) 552-34-68

e-mail: biuroztpk@poczta.onet.pl

www.tpkgdansk.pl  

(dużo ciekawych informacji i porad dotyczących opieki nad znalezionym ptakiem)

 

Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych przy Zespole Szkół Leśnych i Ogólnokształcących im. Prof. Stanisława Sokołowskiego 

77-230 Kępice, Warcino 1 

tel./fax: (059) 857-66-01, (059) 857-66-02

e-mail: tlwarcino@tlwarcino.pl

www.tlwarcino.pl/kola/sok.html

 

Przedstawiciel Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody w Gdańsku

Pani Ewa Klimaszewska 

tel.: (058) 307-76-14

 

Województwo Warmińsko-Mazurskie

 

Ośrodek Okresowej Rehabilitacji Zwierząt Chronionych

przy Zespole Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich

Jerzwałd, gmina Zalewo 14-323 Jerzwałd 

tel./fax (089) 758 85 27

<<<POWRÓT