Project C

 

 

Pojawiła się nowa płyta z niezwykłą muzyką skomponowaną z udziałem morskich ssaków. Po wydanym w 2000 roku albumie „Bałtyckie Szepty”, którego głównymi bohaterami są foki jest to drugie tego typu przedsięwzięcie autorów - Anny Nacher i Marka Styczyńskiego. Tym razem w „muzycznym odkrywaniu” oceanu towarzyszą muzykom „śpiewy” waleni – stąd tajemniczo brzmiący tytuł płyty „Project C”. To „C” jest pierwszą literą łacińskiej nazwy rzędu waleni – Cetacea. Niezwykłą cechą tych zwierząt jest wielka różnorodność dźwięków, których używają do komunikacji i orientacji w terenie. Autorzy muzyki udowodnili, że można je łączyć w ciekawe kompozycje z brzmieniem szerokiej gamy instrumentów akustycznych, co tworzy szczególny klimat tego albumu. Z pewnością nie po raz pierwszy swoje muzyczne role odgrywają tutaj orki i delfiny. Natomiast wyjątkowym jest udział w nagraniach jedynego przedstawiciela tego rzędu ssaków żyjącego w Bałtyku – morświna.

 

Płyta została wydana dzięki Sekretariatowi ASCOBANS/UNEP – porozumieniu państw regionu Morza Bałtyckiego i Północnego, które ma na celu ochronę małych waleni tych akwenów, przy współpracy pracowników Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.  

Jak na razie, w Polsce płyta ta jest do nabycia tylko w Helu w sklepiku fokarium. Dochód z jej sprzedaży jest przeznaczony na badania i ochronę bałtyckich morświnów.

Radomił Koza

<<<POWRÓT