Morświn spod Dąbek

 

W dniu 20 stycznia 2003r. odebraliśmy wiadomość o kolejnym martwym morświnie. To już numer „76” w naszej bazie danych. Wpadł w sieci dorszowe 19 stycznia, 6 mil od brzegu na wysokości Dąbek / k. Darłowa. Został przekazany przez rybaków Przedsiębiorstwu Darpol z Barzowic. Mirosław Omylak, właściciel Darpolu, zawiadomił nas o zdarzeniu.

 

 

Foto: Radomił Koza

 

Bardzo pożyteczna okazała się postawa Pana Mirosława i jego brata, którzy jeszcze przed naszym przyjazdem zabrali morświna do dwóch darłowskich szkół by pokazać go dzieciom i zaznajomić ich z tym rzadkim gatunkiem. W rozmowie telefonicznej dodatkowo Pan Mirosław Omylak poprosił nas o przywiezienie materiałów informacyjnych i plakatów dotyczących morświnów dla tamtejszych szkół, co też chętnie uczyniliśmy i dostarczyliśmy.

 

Przy wstępnych oględzinach ciała morświna okazało się, że jest to dorosły samiec o długości 144 cm i wadze 40 kg. Po powrocie do Helu został dokładnie sfotografowany, a jego ciało trafiło do chłodni. W niedalekiej przyszłości zostanie wykonana sekcja, której wyniki pomogą nam w dokładnym poznaniu stanu zdrowia tych bardzo rzadkich ssaków, wspomagając tym samym badania Stacji Morskiej UG w Helu nad biologią i ekologią tego gatunku.

 

Nasza placówka dziękuje zarówno rybakom, jak i Panu Mirosławowi Omylakowi z Darpolu za zawiadomienie o fakcie połowu i przechowanie okazu.

 

Apelujemy również do osób, które złowiły bądź zaobserwowały  morświny o zawiadomienie Stacji Morskiej UG Helu. 

Nasz telefon: 0601-88-99-40  dyżuruje całą dobę.

 

Artur Opanowski

<<<POWRÓT