Czekając na młode foki

Foki szare rodzą swoje młode w okresie od września do marca. Najwcześniej dzieje się to w rejonie wysp Wielkiej Brytanii i u wybrzeży Norwegii, a najpóźniej u brzegów Kanady i Morza Bałtyckiego. 

 

Również tego roku w fokarium Stacji Morskiej oczekiwane są focze szczenięta. Powinny urodzić się na przełomie lutego i marca. Dzięki uprzejmości HYDROBUDOWY SA z Gdańska w naszym ośrodku hodowli i rehabilitacji fok wykonano  nowe miejsca do porodu i odkarmiania młodych.

 

 

Miejsca do porodu i odkarmiania młodych fok. Foto: Artur Opanowski

 

Do niedawna, gdy jedyną dorosłą samicą była Unda Marina, wystarczało do tego celu miejsce na plaży przy płytkim basenie. Osłonięte przed ludzkim wzrokiem, a dla bezpieczeństwa młodych, odgrodzone kamiennym progiem od wody  - sprawdziło się. Tu przyszły na świat Adam i Bojka. Teraz oprócz Undy również „dziewczyny” z Estonii dojrzały już do wydania na świat swoich dzieci. Mimo, że w tym roku nie przewidujemy, żeby wszystkie urodziły, to pomyślano również o ich dalszej przyszłości. Plaża została znacznie powiększona i podzielona kamieniami na cztery części - po jednej porodówce dla każdej z naszych samic: Undy, Ewy, Ani i Agaty. 

Postarano się również o stosowne dla funkcji tego miejsca warunki higieny. 

Został zbudowany specjalny kanał do spływu nieczystości z foczych boksów, a podłoże wysypano drobnymi kamykami. Nie zapomniano również o bezpieczeństwie młodych. Zainstalowano specjalną kamerę, dzięki której monitoring foczej plaży będzie prowadzony całą dobę.

 

Uczniowie szkół, którzy w marcu dostaną się na lekcje do naszej Błękitnej Szkoły, będą mogli obserwować focze szczenięta na specjalnie udostępnionym im monitorze.

 

Mamy nadzieję, że foki zaakceptują to co dla nich zrobiono i właśnie tam będą rodzić oraz wychowywać młode. Po paru tygodniach, tegoroczny przychówek, tak jak zawsze, zostanie wypuszczony na wolność.

 

Artur Opanowski

1.02.2003r.

<<< ARCHIWUM 2003 ROKU