Brzana w morzu?

 

Brzana. Foto: Krzysztof E. Skóra

 

Brzana (Barbus barbus (L.)) to ryba, która żyje w rzekach, a właściwie w ich wyższych partiach, nieco poniżej krainy pstrąga. W morzu nie występuje. Ostatni jej okaz widział w Helu profesor Kazimierz Demel 21 lutego 1935 roku. Sam zapewne jej nie złowił, dostarczył mu ją prawdopodobnie jakiś rybak zadziwiony niezwykłym połowem. Parę lat temu (02.04.1999 roku) w Kątach Rybackich dostrzegł ten gatunek w rękach rybaka łowiącego od strony morza także dr Szymon Bzoma – ornitolog z Uniwersytetu Gdańskiego. 

Ostatnio (20.05.2003) w Helu  z podobną zdobyczą z netów łódki JAS 33 po helskim porcie chodził ktoś, pytając napotkanych kolegów i znajomych - co to jest za ryba ? Nikt ponoć wiążącej odpowiedzi właścicielowi owego trofeum nie udzielił.

Jednak dotarły do nas zdjęcia tej tajemniczej ryby, niestety przygotowanej już do smażenia. Ich jakość utrudniała stuprocentową identyfikację gatunku. Z dużym prawdopodobieństwem pozwalam sobie stwierdzić, że w maju zjedzono w Helu prawdziwą brzanę.

 

 

 Oskrobana i wypatroszona brzana z Zatoki Puckiej  

(Hel, 20 maj 2003 r – foto. R. Witsztok)

 

Szkoda. Tak rzadki okaz mógł być ozdobą  dydaktycznej kolekcji i przez wiele lat mógłby być oglądany przez zainteresowanych fauną Zatoki Puckiej studentów, naukowców i gości.

 

Prosimy zatem rybaków - jeśli złowiliście coś dziwnego, to podzielcie się tą wiadomością z nami. Telefony Stacji Morskiej są (czynne 24h na dobę):   

0601-88-99-40 lub (058) 675-08-36

 

Z góry dziękujemy.

 

Krzysztof E. Skóra 

<<<POWRÓT