Pożegnanie fok

 

W dniu 9 maja 2002 roku dwie pierwsze urodzone w Stacji Morskiej UG w Helu foki Adam i Bojka wyszły na wolność. Stało się to na morskim brzegu Mierzei Kurońskiej w okolicach Nidy.

Nadajnik satelitarny zamocowany na karku Adama, przez parę tygodni będzie informował nas o miejscu przebywania foki. Najbardziej aktualne dane na ten temat podaje internetowa strona sponsora tego urządzenia,  szwedzkiej firmy IL-Recycling www.grasal.nu

Donatorami ekspedycji na Litwę byli Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska oraz Plus GSM. Transport odbył się na pokładzie harcerskiego żaglowca s/y Zawisza Czarny. W drogę wyruszyły z Helu dwa dni wcześniej via Gdańsk gdzie dokonano odprawy celnej i weterynaryjnej. Przy pięknej pogodzie 8 maja dotarły do Kłajpedy. W miejscowym Muzeum Morskim (http://www.travel-lithuania.com/seamuseum) na Adama i Bojkę czekały cztery litewskie foki. Oznakowane mikro-chipami z wymrożonymi na bokach ciała znakami razem wyruszyły na wolność. Towarzyszyli im naukowcy, opiekunowie, sponsorzy, sympatycy oraz prasa, radio i telewizja.

Gdzie znajdą miejsce dla szczęśliwego życia ... zobaczymy. Na razie muszą nauczyć się omijać rybackie sieci, szybkie motorówki i skutery wodne. Muszą także nauczyć się uciekać przed nierozumnymi ludźmi, którzy nie potrafią uszanować ich prawa do życia w Bałtyku i spokojnego odpoczynku na brzegu.

Krzysztof E. Skóra

<<<POWRÓT